Jak lze také dopravovat megality

Stavitelé Stonehenge byli schopni použít kuličková ložiska k dopravě kamenů

 

 

 

Pokusy v terénu, provedené archeology z University v Exeteru (1), ukazují na možnost, že stavitelé Stonehenge mohli použít k dopravě kamenů systém, založený na principu kuličkových ložisek.

„Bylo prokázáno, že koncept funguje. Lidé mladší doby kamenné mohli použít tuto metodu. Jedná se o radikální, novou možnost pro přepravu velkých kamenů,“ uvedl Bruce Bradley, archeolog z britské univerzity. (2)

Všechno začalo, když student archeologie Andrew Young našel souvislost mezi umístěním kamenných kruhů a nálezy malých kamenných koulí. Zjistil, že všechny mají téměř stejnou velikost a byly nalezeny ve Skotsku nedaleko kamenných kruhů. Rozhodl se prověřit myšlenku, že by koule mohly být použity k přepravě velkých bloků, jaké jsou např. ve Stonehenge.

Vytvořil tedy model dráhy s drážkami, do kterých umístil dřevěné koule, na které položil betonové desky. K pohybu byla zapotřebí jen malá síla.

Young a Bradley, za pomoci financí televizní společnosti, vytvořili model ve větším měřítku, aby mohli stěhovat kameny, jaké jsou ve Stonehenge.

Badatelé po provedených zkouškách za pomocí studentů dospěli k závěru, že stavitelé Stonehenge byli schopni pohybovat balvany prostřednictvím systému kuličkových ložisek, za pomoci asi deseti volů a rychlostí deset kilometrů za den.

Odkazy

(1) University of Exeter. Internet: http://www.exeter.ac.uk/  
(2) Bruce Bradley. Internet: http://www.primtech.net/  

 

 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1095

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *