Záhadný kruhový ostrůvek

c01milkhil1m

V argentinských bažinách badatelé našli absolutně dokonalý kruhový ostrůvek

 

 

 

 

Obr.1 Takto vypadá ostrůvek na snímku z kosmu

Tajemný kruhový ostrov je viditelný na Google Maps. Nachází se v Argentině – v bažinaté deltě řeky Paraná, která protéká nedaleko Buenos Aires. Souřadnice ostrůvku jsou: 34°15’07.8’S, 58°49’47.4″W. Zcela nedávno ho objevil Richard Petroni, inženýr z New Yorku. Zkontaktoval se s místními filmovými dokumentaristy – Sergio Nespilerm a Pablo Martinezem, se kterými se vydal hledat tajemný ostrov. První pokus o nalezení průchodu k němu se nepodařil. Zabloudili, zcela vyčerpaní se museli vrátit, ale ani další výprava nebyla úspěšná… (1) (2)

 

Obr.2 Kruhový ostrov se nachází v deltě řeky Paraná.

Nadšenci, kteří nazvali ostrov „Oko“, říkají, že to je naprosto kulatý. Voda kolem něj proudí. Je průzračná a chladná, mnohem chladnější než v okolní bažině. Průměr vnitřního kruhu je 119 metrů. Místní obyvatelé vědí o tajemném ostrově, ale přiblížení k němu neriskují. Říkají, že tam žije bůh. Ale kdy se toto sídlo boha objevilo, neví.

 

Obr.3 Tak ostrov vypadá z výšky

Petroni a jeho tým se podíval na archivní snímky Google Maps, a v roce 2003 ostrov už existoval.

Nadšenci plánují prozkoumat „Oko“ podrobněji, vyzbrojeni vědeckým vybavením. Chtějí pochopit, kdy, jak a proč vznikl. Nyní shromažďují peníze na další expedici. Slibují, že ten, kdo daruje 5 tisíc dolarů, se první dozví výsledky. A za 10 tisíc dolarů se může podílet na expedici.

 

Obr.4 Podoba útvaru je velmi zvláštní

Ufologové i bez podrobného studia mají jasno – na místě je ukryt „létající talíř“ nebo je pod vodou vstup do základny mimozemšťanů, kteří létají nad Argentinou.

 

Obr.5 Ostrov obtéká čistá, studená voda

Je možné, že argentinský ostrůvek vytvořil podobný proces, který vytváří kruhy v ledu.

 

Obr.6 Kruh v ledu ve státě Dakota (USA).

Průměr kruhů v ledu je také značný. A také se otáčí. Objevují se zpravidla na řekách. Mechanismus jejich vzniku není dosud plně vyjasněn. K dispozici je pouze hypotéza, že k vzniku dochází díky zvláštní kombinaci okolností – náhlému oteplení a prstencovému proudění, které roztočí ledovou kru, která se obrousí do kruhového tvaru a následnému ochlazení, takže kra neroztaje.

 

Obr.7 Kruh v ledu u obce Protvino v okrese Serpuchov u Moskvy

Argentinské „Oko“ se však nachází v bažině, i když v deltě řeky. Je možné, že by ho vytvořily jakési skryté proudy v hlubinách?

Badatelé doufají, že nová expedice odhalí tajemství argentinského ostrůvku.

Odkazy

(1) UNIVERSO INFINITO: «El Ojo» La misteriosa Isla circular que se mueve. YouTube, 27.8.2016. Internet: https://www.youtube.com/watch?v=K45hGBEzmIU
(2) The Eye: The Eye Project – A Strange island that Moves. YouTube, 19.8.2016. Internet: https://www.youtube.com/watch?v=VfmYEZ8FVAM

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 961

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *