Trovanty – tzv. živé kameny Rumunska

Ve středním a jižním Rumunsku, daleko od velkých měst, se nachází úžasné kameny. Místní obyvatelé jim dali název trovanty.

 

Tyto kameny jsou kulaté nebo různě zaoblené. V podstatě se příliš neliší od jiných kamenů v této oblasti.

Skládají se převážně z pískovce. Jejich vnitřní struktura je velmi neobvyklá: pokud je rozřízneme, pak řez vypadá jako u poraženého stromu – jednotlivé vrstvy, jako letokruhy, kolem malého pevného jádra.
 
 

Geologové na trovantech ukazují výsledek dlouhého procesu cementování písku, k němuž došlo miliony let v zemi. Na povrch se tyto kameny dostaly v důsledku silné seismické aktivity.

Kameny narůstaly a zvětšovaly se díky vysokému obsahu různých minerálních solí, nacházející se pod jejich skořápkou. Když se jejich povrch namočil, chemikálie se začaly rozšiřovat a nabalovat na sebe písek, čímž kámen „rostl“.

Bizarní tvary vedly k pověstem, že kameny rostou stále a dokonce se i rozmnožují. 

Místní obyvatelé je přesto používali jako stavební materiál. Je také možné je vidět na rumunských hřbitovech.

Dnes jsou trovanty jednou z atrakcí středního Rumunska, a lákají turisty z celého světa.

Vynalézaví Rumuni vyrábí z malých trovantů upomínkové předměty a ozdoby, takže každý host má možnost si přinést kus kamene jako suvenýr.

Podnikaví obchodníci je prodávají s pověstmi, že kameny jsou živé, ve vlhku začnou růst, a dokonce se budou libovolně pohybovat po domě… 

Největší naleziště trovantů je v rumunské oblasti Valcea. Jsou zde trovanty všech tvarů, velikostí a barev. Vzhledem k velkému zájmu turistů byl v roce 2006 v obci Costesti vytvořen skanzen trovantů, jehož rozloha je 1,1 ha. Za malý poplatek se můžete seznámit s expozicí a koupit malé vzorky jako suvenýry.

Čtěte více:

Podle: 

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 946

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *